Google Panda Nedir?

Bu algoritma, arama motorunun On Page SEO kurallarını değerlendirmek için kullandığı ve SPAM unsurlarını en ince detayları ile incelemeyi ön gören bir SEO algoritma modeli olarak dikkat çekmektedir. Kısa zaman içerisinde tüm dünya genelinde benimsenen ve en çok korkulan algoritma tiplerinden birisi olmuştur.

Arama motorları web sitesinin içerisine girdiğinde anahtar kelime yoğunluğu ve diğer tüm SPAM unsurlarını değerlendirerek Google Panda algoritması kapsamında inceleme altına alır ve sorunlu içerikler yüzünden web siteleri ciddi cezalar almaktadır. Kısaca Panda algoritmasının amacı, kaliteli içerik sunan web siteleri arama sonuçlarında üst sıralara taşımak, zayıf içerikli siteleri ise arama sonuçlarında alt sıralara düşürmek olarak özetlenebilir.

Google Panda algoritması, ilk defa yayınlanmaya başladığı zaman herhangi bir adı yoktu ve birçok SEO gurusu tarafından “Farmer” olarak adlandırıldı.

Farmer: Birçok web siteden bilgi alıp, hatta çalıp, kendi sitelerinde yayınlayan sitelere verilen ad. Eskiden bu tarz siteler birçok anahtar kelimede Google’da üst sıralarda çıkabiliyordu. Herkesin Farmer olarak kabul ettiği bu algoritmanın adı, bir süre sonra Google tarafından Panda olarak değiştirildi.

Panda: Bu algoritmanın yaratıcısının soyadı, Navneet Panda’dan gelmektedir. Panda algoritması, ilk defa yayınlanmaya başladığı zaman, birçok uzman bu algoritmanın doğal olmayan backlinkleri hedef aldığını düşünse de, bir süre sonra konunun içerik kalitesi? ile alakalı olduğu anlaşıldı.

Kaliteli İçerik?

Bu makalede paylaşılan içeriğe güvenir misiniz? Bu makale konuyu iyi bilen bir uzman tarafından ya da uzmanın görüşü alınarak mı yazılmış yoksa çok mu yüzeysel anlatılmış? Bu sitede kopya, tekrar eden veya benzer konulardaki içeriği farklı kelimelerle tekrar eden içerikler barındırıyor mu? Bu makale orjinal içerik veya bilgi, orjinal araştırma veya orjinal analiz sunuyor mu? Gibi sorulara olumlu cevap verdiren ve bunların yanında, Kullanıcı odaklı olmalı, içeriği görselle zenginleştirmeli,okunabilir sürükleyici metin üretmeli, kullanıcılarımızı tanımalı ve hazırladığımız içeriğe siz olsaydınız bu yazıyı paylaşır mıydınız? sorusunu kendimize sormalıyız.

Google Panda Algoritmasına mı Yakalandınız?

Eğer Google Panda Algoritması size de uğradıysa, Google Analytics hesabınızın organik trafik alanında aşağıdaki gibi bir trafik ile karşılaşmanız mümkün.

Panda Algoritmasının Yarattığı Dalgalanma Grafiği

Dikkatinizi çektiyse, grafik iki tane Panda algortima güncellemesini gösteriyor. İlk gelen güncellemede penaltı cezasını, ikinci gelen güncellemede ise cezanın sonlandığını rahatlıkla anlayabiliyoruz. Eğer Panda algoritma cezasına çarptırıldıysanız, yapmanız gereken web sitenizde yer alan tüm zayıf, yinelenen ve kalitesiz içeriği temizlemek ve bir sonraki algoritma güncellemesini beklemek olmalıdır.

Güncelleme sürümleri nelerdir?

Panda Algoritmasının Güncellene Sürüm Tablosu

3.0

Adsense’den daha yüksek gelir elde etmek için varolan siteler, Backlink artışı ile içerik artışı dengesiz olan siteler, Aynı whois bilgisine sahip, aynı analytics, webmaster tools hesabına bağlı sitelerin büyük çoğunluğu, Az grafik çok metin bulunduran siteler.

4.0

Bu algoritma güncellemesinin içerdiği mantık tamamen semantik web kurallarını içermektedir. Doğru içerikler barındıran, manuel WEBSPAM yapmayan ve nitelikli backlinklere sahip sistemler tarafından çok hoş karşılanan bir algoritma olan Panda 4.0 aksi işlem yapan siteleri de hüsrana uğratmıştır.

Panda 4.2

 • Tarama hataları
 • robots.txt Test Aracı
 • Mobil Kullanılabilirlik
 • Web Sitede İmla Hataları
 • Web Sitenizin İçerikleri Arasındaki Benzerlik Kontrolü  (Thin Content )
 • Kırık Linkler

Panda

Güncellemelerden olumsuz etkilenmemek için neler yapmalıyız?

 • İçeriklerin kaliteli ve özgün olmasına dikkat etmeliyiz.
 • İçerikleri oluştururken kullanıcının deneyimine göre düşünüp oluşturmak gerekiyor.
 • Açılış sayfasının hızlı olmasına önem verin
 • Google Webmaster Tools hesabınızda tarama hatalarını kontrol edin ki linklerde özellikle kırılmalar olmasın.
 • Link verirken çok fazla link çıkılmamış olmasına dikkat etmeliyiz. Bir sayfada en fazla üç tane linkleme çalışmasına gidilmelidir.
 • Ziyaretçinin sitede kalma süresi. Site içerisinde kalma süresi ne kadar az olursa o kadar sitenin zararına bir durum söz konusu olmuş olur. Zaman içerisinde Google bu sayfayı geriye doğru atar.

Kung fu Panda

SEO’ya ETKİSİ

Google arama sonuçları SEO açısından çok önemli hatta SEO için olmazsa olmazları arasındadır.

Yazılan yazıların ne zaman yazıldığını, ne yazıldığını Google bilir. Bu yüzden içeriklerin, yapılan yorumların özgün olması fazlasıyla önemli aksi halde Google bir polis gibi anında bizi yakılıyor ve arama sonuçları dışına atıyor. üst sıralarda yer almak istiyorsak etik kurallar içerisinde yani ahlaklı bir şekilde davranıyor olmalıyız. Aksi davranışımızın durumunda Google fark edene kadar üst sıralarda olabiliriz ancak sonrasında hiç sansımız yok. Google Panda’nın bu kadar çok konuşulmasının en büyük sebebi ortalığı tozu dumana katmış olmasından ötürü. Belki de beklenilenin üzerinde müdahale ettiği için çok fazla konuşuluyor ve her geçen gün etkisini daha fazla arttırıyor. Ve hatta fazlasıyla da korku rüzgârları estiriyor.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir