Google Hummingbird güncellemesi arama sorgularında yapılan en önemli temel algoritma güncellemeleri arasında yer almaktadır. Bu güncelleme anahtar kelime odaklı sonuç sunmak yerine aramayı yapan kişinin niyetini anlayarak ona daha bağlamsal sonuçlar sunmaya çalışmaktadır.Her ne kadar anahtar kelimeler önemini korumaya devam etse bile Hummingbird aramanın ardındaki manayı daha güçlü kılmıştır. Doğrudan anahtar kelime odaklı sonuçları getirmek yerine arama motoru eş anlamlı sözcükleri de göz önünde bulundurarak sonuçlar sunmaya başlamıştır. Yapılan aramada kullanılan anahtar kelimelerin çıkan sonuçlardaki içeriklerde yer alma şartı böylece kısmen bile olsa ortadan kaldırmıştır.

Mercimek Çorbası

Sonuç sayfasındaki “Mercimek Çorbası” arama sonucunda elde edilen bilgi grafiğini görebilirsiniz. Serp, standart organik sonuçları ve uygun web sitelerine bağlantılar içermektedir. Ayrıca bilgi grafiği de dahil olmak üzere zengin sonuçlara dair verileri içerir.

antep fıstığı hummingbird

Tehlikeli Durumlar

  • Doğrudan anahtar kelimeye odaklı çalışma yapmak
  • Anahtar kelime doldurma yöntemine başvurmak

GÜVENLİ KALMANIN YOLLARI ?

1)  Anahtar kelime araştırması çalışmalarınızı geliştirmelisiniz. Hummingbird algoritmasına ayak uydurmak için eş anlamlı sözcükler ve doğal sözcükler kullanarak içerik oluşturmak gerekir. Google AdWords gibi anahtar kelime planlayıcıları üzerinden elde edilen kısa kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak risklidir.

  • Hummingbird ile uyumlu anahtar kelimeler bulmanın en etkili yolu Google benzer aramalara göz atmak, Google otomatik doldurma özelliğinden yararlanmak veya doğrudan Google Trendler kısmına bakmaktır.
  • Elinizde bulunan kısa kuyruklu anahtar kelimeyi Google’da arayarak benzer aramalara ve otomatik doldurmaya göz atarak içeriğinizde kullanmanız gereken anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri bulduktan sonra anlamsal olarak uygun bir şekilde onları oluşturduğunuz içeriklere dahil etmelisiniz.

2)  Hedef kitlenizin kullandığı dili keşfetmeyi denemelisiniz. Elinizde bulunan sitenin hitap ettiğiniz hedef kitleyle aynı dili konuştuğundan emin olmalısınız. Hummingbird algoritmasının siteleri etkilemesinin en büyük nedenlerinden birisi budur.

  • Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey bir sosyal medya dinleme aracı kullanıp hedeflediğiniz anahtar kelimelere yönelik insanların neler dediğini gözden geçirmektir. Bu sayede hedef kitlenizin nasıl konuştuğunu ve hangi dili kullandığını rahatlıkla görebilirsiniz.

3)  Birebir anahtar kelimeleri tespit etmelisiniz ama yeni stiller geliştirmeye çalışmalısınız. Doğal olmayan sözcük öbeklerini başlıklarda ve meta açıklamalarda kullanmak hala popüler bir yöntemdir. Fakat arama motorlarının her geçen gün kendini geliştirmesi, doğal dili işlemeye başlaması bu tür yöntemler kullananları zor durumda bırakacaktır. Eğer sayfalarınızda bir robotun konuştuğu gibi bir dil kullanıyorsanız bu yaklaşımınızı değiştirmek zorundasınız.

  • Başlıklarınızda anahtar kelimelere ve meta açıklamalara yer vermek önemlidir ama bunu bir insanın konuştuğu gibi gerçekleştirmelisiniz. Bunu yapmanız durumunda yan etki olarak tıklama oranını yükseltmeyi başarabilirsiniz. Çünkü oluşturduğunuz başlıklar çok daha özgün ve ilgi çekici bir hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir