Pagerank

Google’ın web sitelerin aldığı backlinkleri üzerine geliştirdiği, 10 üzerinden hesaplanan bir algoritmadır Pagerank. Sitenin aldığı minimum değer 0, maximum aldığı değer ise 10’dur. Bu değerlerde en önemli olan konu, değerin 10 tavan puanına yakın olmasıdır. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Bir sitenin (PR) değeri ne kadar yüksekse indekslenme hızı ve arama motorlarında üst sıralarda yer alma ihtimalide o kadar yüksek olacaktır.

PageRank

PageRank ile birlikte bir link pazarı oluşmasından dolayı Google bu konuda kendini geri çekmiş ve son olarak 2013 Aralık ayında PageRank güncellemesi gerçekleşmiştir. 2014 yılında hiçbir güncelleme gerçekleştirmemiştir. PageRank patenti Google’a değil Stanford Üniversitesi’ne aittir.

Pagerank Değerini Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Sayfa Değeri, sitenin doğal yapısına ve link içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesidir. Bir sitenin değeri o siteye verilen bağlantılarla doğru orantılıdır ki bu bağlantılara backlink denir.Yapmanız gereken değeri yüksek olan kaliteli sitelerden backlink kazanmaktır.

Backlink

Ancak Pagerank kavramı sadece bunlarla sınırlı değildir. A sayfası ne kadar yüksek değere sahipse B sayfasının değeri de buna orantılı olarak artacaktır. Tabi bu link çıkışı dofollow olarak verilirse Pagerank aktarımı olmaktadır.

A sayfasında ne kadar az dışarı link varsa, B sayfasının pagerank değeri o kadar yüksek olacaktır. Bu mantığa göre A sayfası sadece B sayfasını link verilecek değerde görmüşse, B sayfasının pageranki çok daha fazla artacaktır. Nofollow, Pagerank değeri ile ilgili hiçbir artış ya da azalış görülmez yalnızca indexlenme hızında bir artış görülür. Nofollow şekilde yapılmış olan çalışmalar hiçbir şekilde link alanının
pagerank değerine etki etmez.

Nofollow

Web sitenizin pagerankını artırma yöntemleri başlıca şunlardır;
 • En başta bilindiği gibi sitenizi özgün içeriğe sahip olması lazımdır. Özgün içerik;sitenize kendi yazdığınız içeriklerdir. Örn: makaleler, bilgi verici yazılar vs..
 • Değeri yüksek olan sitelerle link takas(backlink) yapılmalıdır. Değeri 0 olan sitelerle yapılan link takaslarda değeriniz artmayacaktır ama zararı da bulunmamaktadır.
 • Link takas yapılan sitenin içeriğinin sizin websitenize benzemesi sitenizin pagerankını artırmaya katkıda bulunur.
 • Yazınıza her zaman en az bir görsel eklenmeli, sadece yazılardan oluşan bir içerik genelde pek okunmaz.
 • Sitenize spam yapan sitelerden link almamaya özen gösterin.
 • Link aldığınız sitelerin kuralla aykırı(warez,crack ..) siteler olmamalıdır.
 • Link aldığınız sitenin pagerankı sizin değerinizden yüksek olmalıdır.
 • Link aldığınız sitenin popüler arama motorlarında ( yahoo, google, msn )indexli olması pagerankınıza katkı sağlayacaktır. Pagerankı yüksek ve popüler toplistlere kayıt olmak pagerankınızı artıracaktır.
 • Sitelerimiz son derece hızlı açılmalıdır. ( 1-2 saniye önerilen süredir.)
 • Sitenize karşılıksız linkler sağlamaya çalışmalısınız bunun etkisi çok fazladır.
 • Sitenizi her türlü sosyal paylaşım sitelerinde eklemelisiniz. ( facebook, twitter vb… )
PageRank yükseltmek için yapılmaması gerekenler;
 • Sitenizde kopya içerikler sağlamak.
 • Olmayan içerikler için etiket veya site içi link oluşturmak.
 • Hit yükseltmek için çeşitli ücretli/ücretsiz yöntemler kullanmak.
Peki sitemizin veya bloğumuzun alt sayfalarının Pagerank değerini nasıl öğrenebiliriz?

Web sitenizin değerini https://www.checkpagerank.net/ adresinden öğrenebilirsiniz.

https://www.checkpagerank.net/

Neden Kaldırıldı?

Google güncellemeyi durdurduktan sonra pagerank analiz göstergesini de kaldırdı. Google önceki yıllarda pagerank sistemini kaldıracağına dair sinyaller verse de ancak Nisan 2016 itibariyle uygulamaya geçirip websitelerin değerlerini sıfırlamış oldu.
Pagerank değeri, webmasterlar tarafından web site analizinde çok önemli bir yöntem olarak kullanılıyordu. SEO yani arama motoru optimizasyonu yapan kişiler değerini artırmak için çeşitli hilelere başvuruyorlardı. Her sene güncelleme zamanı geldiğinde seo işiyle uğraşanların bazıları, hacklink yöntemiyle illegal olarak pagerank değerlerini artırmaya çalışıyordu.
Aynı zamanda pagerank güncelleme zamanlarında link satışları artıyordu. Bu şekilde hileli yolların sisteme zarar verdiğini gören Google, pagerank sistemini (görünürde) kaldırdı.

Neden kaldırıldı sorusuna tek cümle ile cevap vermek gerekirse ; Pagerank değeri kaldırılmasıyla hacklink ve link satışı gibi illegal yöntemlerin kullanılmasının azaltılması amaçlanmıştır.

Şunu da belirtmekte fayda var, Pagerank sistemi tamamiyle kaldırılmadı sadece site sahipleri pagerank değerlerini görmeleri engellenmiştir. Aslında Google, websitelerinin pagerank değerlerini site sahiplerinden
gizli tutarak hileli yöntemlerin önüne geçmeye çalışan bir adım atmıştır.

Kaldırılmasının Faydaları

 • Arama sonuçlarında siteler eşit şartlarda görünecektir. Böylelikle yeni sitelerin önü açılmış olacak,
 • Trustrank , Alexa siteler önem kazanacak,
 • Hacklink gibi hileli / illegal çalışmalar azalacak,
 • Domain Authority önem kazanacak,
 • Domain yaşı önemli hale gelecek,
 • Kim daha özgün ve kullanıcı yararına içerik üretirse o kazanacak, Seo uyumlu özgün bir makale nasıl yazılır merak ediyorsanız, Google içerik kalitenize, site hızınıza, hitinize ve diğer SEO ölçütlerine göre sitenizi indexleyecektir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir