Penguen Nedir ?

Google Penguen, 24 Nisan 2012’de duyurulan bir Google algoritması güncellemesi için bir filtredir. Spam yaparak backlink sağlayan ya da bir görünüp kaybolan backlinklere sahip olan sitelerin temizlenmesi amacı ile oluşturulmuştur. Penguen algoritması ayrıca link alınan site içeriği ile link verilen site arasındaki uyumu kontrol etmekte ve uyumsuz backlinklerin çok olduğu sitelerde backlink bulunduğu yönünde tespitler yapmaktadır ve panda algoritması üzerine kuruludur. 2016 yılının Eylül ayından itibaren, Penguen Google’ın çekirdek algoritmasının bir parçası haline gelmiştir.

Penguen algoritması

Penguen Algoritması Güncellemeleri

Penguen – 24 Nisan 2012

Bir “Aşırı Optimizsayon Cezası” hakkındaki haftalar süren spekülasyonlardan sonra
Google daha sonra Penguen olarak adlandırılan bir “Webspam Güncellemesi” sundu.
Penguen, anahtar sözcüklerle doldurma da dahil birçok spam faktörünü düzenledi ve
İngilizce yapılan sorguların ortalama %3.1’ini etkiledi.

Penguen 1.1 (#2) – 25 Mayıs 2012

Google, “Penguen” algoritma güncellemesinden sonra ilk veri güncellemesini sundu.

Penguen #3 – 5 Ekim 2012

Bir sonraki Penguen güncellemesinin büyük olması önerildikten sonra Google küçük bir Penguen veri güncellemesi sundu ve bu güncelleme sorguların (query) sadece %0.3’ünü etkiledi.

Penguen 2.0 (#4) – 22 Mayıs 2013

Uzun bir bekleyişin ardından Google tarafından 2.0 olarak adlandırılan 4. Penguen güncellemesi ortalama bir etkiyle sunuldu. Değişikliklerin içeriği belirsizdi ancak bazı göstergeler Penguen 2.0 güncellemesinin sayfa derinliği için daha uygun olduğunu göstermiştir.

Penguen Everflux — 10 Aralık 2014

Bir Google temsilcisinin söylediğine göre Penguen, sürekli güncellemelere kaydırılmıştır, nadiren gerçekleşenlerden taşınarak başlıca güncellemelere alınmıştır.

Penguen (4.0) (gerçek-zamanlı) – 23 Eylül 2016

Google yaklaşık 2 yıldır beklenilen Penguen güncellemesini sonunda duyurdu. Google güncellemesi ile birlikte Penguen çekirdek arama algoritması içinde gerçek zamanlı olarak çalışmaya başladı.

Penguen 4.0 (1. Evre) – 27 Eylül 2016

22-23 Eylül civarı yayınlanan Penguen 4.0’ın birinci evresi siteleri cezalandırmak yerine kötü linklerin değerini azaltmaya başladı.

Penguen 4.0 (2. Evre) – 6 Ekim 2016

Penguen 4.0’ın ikinci evresi bir önceki tüm Penguen cezalarının tersiydi. Yeni kodlama sürüldükten sonra gerçekleşti ve iki hafta kadar sürdü.

Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması

Google Penguen Algoritması ile kalitesiz ve doğal bağlantıya sahip olmayan siteleri cezalandırmaktaydı. Penguen Algoritması’nın gerçek zamanlı olması ile doğal olmayan bağlantıları yüzünden cezalandırılan web sitelerinin SEO görünürlüğündeki düşüşleri eskisinden çok daha sık olacaktır.
Gerçek zamanlı Penguen’e farklı açılardan bakmak gerekiyor, öncelikle Google aramalarında üst sıralarda spam bağlantılar ile bir süreliğine de olsa yer almak neredeyse imkansız olacaktır. Bu şekilde çalışma yapan web siteleri ve müşterilerine spam backlinkler sağlayan ajansların varlığı strateji değiştirmemeleri durumumda sonlanacak.

Link building sadece markalar (markaların SEO ajansları, freelance SEO uzmanları ya da SEO konusunda bilgi sahibi markaların dijital pazarlama uzmanları) tarafından yapılmıyor, internet’in doğası gereği herkes herhangi bir siteye bağlantı verebiliyor ve maalesef herkes etik değerleri önemsemiyor. Hâlihazırda bazı sektörlerde rakip markaların SEO görünürlüğünü düşürmek için anti SEO çalışmaları yapılıyor. Anti SEO amaçlı ya da kötü bir amaçla verilmemiş kalitesiz bağlantıların markanın SEO ajansı tarafından belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve bu bağlantıların kaldırılmasının sağlanması ya da Google’ın Disavow Links Tool’u aracılığı ile reddedilmesi gerekiyordu.

Yeni Penguen Algoritması  güncellemesi backlink analizinin ve Disavow Links Tool’un önemini kat be kat artırdı. Artık SEO ajansları markaların backlink profillerini, arama motorlarında listelenen anahtar kelimelerinin sıralamasını ve Search Console’daki manuel işlemler bölümünü günlük kontrol etmeli. Yeni backlinklerin analizini yaparak kalitesiz, doğal olmayan backlinkleri Disavow Links Tool’dan reddetmeli.

Ceza

Black Hat SEO yöntemlerini kullanmak Google tarafından cezalandırılmanıza sebep olabilir. Black Hat SEO yöntemleri :

Spam İçerik;
 • Anahtar Kelime Doldurma
 • Gizli ya da Görünmez İçerik
 • Geçiş Sayfaları
 • Toplayıcı Yazılımlar
 • İçerik Karıştırma
 • Makine Çevirileri
Spam Linkler;
 • Otomatik Link Oluşturan Yazılımlar               
 • Link Tarlaları
 • Gizli Linkler
 • Sybil Atakları
 • Spam Blog Sayfaları
 • Ziyaretçi Spam Blog Sayfaları
 • Çalıntı Sayfalar Oluşturmak
 • Süresi Dolmuş Adresleri Satın Almak
 • Cookie Sahteciliği
Diğer Yöntemler;
 • Aynı İçeriğe Sahip Farklı Siteler
 • URL Yönlendirme
 • Gizlenme – Üzerini Örtme

Bu yöntemler, Black Hat SEO’nun bir parçası olarak kullanıldığında, Google Penguen Algoritması tarafından
cezalandırılması an meselesidir. Bunun dışında Link profilinizi detaylı olarak incelemezseniz, bir dış müdaheleye maruz kalıp kalmadığınızı anlayamayabilirsiniz. Bu sebeple sitenizin link yapısını düzenli olarak kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Link Profilinize Göz Atın

Google Search Console :

Basit olarak sitenizdeki iç ve dış link profilini görmenizi sağlar. “Arama Trafiği” içerisinde “Sitenize Bağlantılar” ve “Dahili Bağlantılar” bölümünde yer alan linkleri inceleyerek, zararlı sayfaları tespit etmenin mümkün olabilir.

Link Research Tools:

Ücretli bir araç olan Link Research Tools, link trafiğinizi detaylı olarak incelemenizi sağlayabilir.

Ahrefs:

14 gün ücretsiz deneme süresi haricinde ücretli bir araç olan Ahrefs, ücretsiz versiyonunda çok fazla detay görmenizi engellese de, ücretli versiyonda Web sitenize dair birçok detayı görmenizi sağlayan faydalı bir araç.

Check My Links:

Ücretsiz bir Google Chrome eklentisi olan Check My Links, sitenizi hızlıca tarayarak kırık linkleri tespit etmenizi sağlayabilir.

Screaming Frog:

Bilgisayarınıza kurarak kullanabileceğiniz Screaming Frog, ücretsiz versiyonunda bir siteyi 500 URL’ye kadar tarayabiliyor. Lisans satın aldığınızda hem limitiniz kaldırılıyor hem de birçok farklı opsiyona sahip oluyorsunuz. Sitenizden verilmiş iç ve dış linkleri tarayarak bozuk bir link varsa tespit ediyor ve düzeltmenize olanak sağlıyor.

Penguen’den Nasıl Korunulur?

 • Hep aynı anchor text üzerinden backlink alınmamalı,
 • Anchor text çeşitliliğine önem verilmeli,
 • Link çöplüğüne dönmüş kalitesiz web sitelerinden uzak durulmalı,
 • Backlink çalışmaları zamana dengeli bir şekilde yayılarak makul seviyelerde dağılmalı sabırlı ve istikrarlı olarak yapılmalı,
 • İçeriklerde çok fazla sayıda link bulundurmamalı ve içerikler için anahtar kelimeler belirlenmeli.

Uyum İçinde İki Algoritma: Panda ve Penguen

Penguen’i Panda algoritmasından ayıran en önemli özelliği ise “Black Hat SEO” nun karşısında konumlanmış olmasıdır. Yani Panda ile arama sonuçlarında sağlanan seçicilik, Penguen’de bir adım ileri gidiyor ve arama sonucu ile ilgili yüksek sayfa görünürlüğü sağlansa bile Google örümcekleri bu görünürlüğün gerçekliğini analiz ediyor.

penguen

Bu analiz sonucunda Google Search Console Yönergeleri’nin ihlal edildiğinin anlaşılması, söz konusu sitenin arama motorunda alt sıralara düşmesine yol açıyor ki bu da günümüzün SEO tekniklerinde en büyük yaptırımlardan biri olarak tanımlanabilir. Bu detayların ışığında iki farklı Google algoritması olarak karşımıza çıkan ile Panda ve Penguen birbirlerinin eksiklerini tamamlıyor. Google da bu iki algoritmayı maksimum verim için bir arada ve entegre biçimde kullanıyor.


1 yorum

Black Hat Seo - Seo ve İlişkili Konulara Dair · Nisan 27, 2018 10:01 am tarihinde

[…] Penguen Algoritması Mart 23, 2018 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir