Phantom Algoritması

Phantom algoritmasının temelinde içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi yer alıyor. Algoritma özellikle organik arama yaparak bir Web sayfasına gelen kullanıcının hareketlerini ve site içi elementlerin (404 sayfası, reklam
yerleşimi, içerik düzeyi vb.) nasıl kullanıldığını inceleyerek sayfa kalitesini ölçmeyi amaçlıyor.

Phantom algoritmasından bahsederken ya “içerik kalitesi güncellemesi” ya da son dönemlerde “reverse Panda” (ters Panda) şeklinde adlandırıldığını görmekteyiz. Bunun sebebi Phantom algoritmasının kaliteli içeriğin ön plana çıkmasını amaçlayan Panda güncellemesiyle benzeşen bir konsepte sahip olması.

Google Phantom Güncellemelerinin Tarihçesi

 • Phantom 1 – Mayıs 2013
 • Phantom 2 – Mayıs/Haziran 2015
 • Phantom 3 – Kasım 2015
 • Phantom 4 – Haziran/Temmuz 2016
 • Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi henüz Google tarafından onaylanmamıştır.

Phantom Hakkında

Phantom algoritması, bir çeşit filtre içeriyor ve temel sıralama algoritmasına entegre edilmiş. Güncelleme el ile kontrol edilmiyor, bu sebepten herhangi bir zamanda sıralama değişikliği gerçekleşebilir.

Phantom, sayfa düzeyinde çalışmakta. Yani sitenizdeki düşük kaliteli içeriğe sahip olan sayfalar sıralamada gerilemekte, algoritma sitenizin tamamını etkilemiyor. Ancak sitenizde yüksek oranda düşük kaliteli içeriğe sahip sayfa varsa, doğal olarak tüm siteniz bundan olumsuz etkilenmekte.

Panda güncellemesinden olumsuz etkilenmiş olan ve bu etkiye rağmen herhangi bir eylemde bulunmamış Web siteleri Phantom algoritmasından da etkileneceği için daha büyük bir sıralama kaybı yaşanacaktır.Güncelleme özellikle “nasıl yapılır?” temalı, kısa ve öz içeriğe sahip Web sitelerinin yüksek düzeyde trafik kaybetmesine sebep oldu. Genellikle kullanıcı tarafından üretilen ve bolca reklama sahip olan çoğu sayfanın maksimum düzeyde olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz.Bu güncelleme de yavaş yavaş, haftalar içinde devreye girdi. Bazı Web sitelerinde 3-4 haftada etkisi görülürken, bazıları bir gün sonra trafik kaybı yaşamaya başladı. Hızlı trafik kaybı yaşayan sitelerin genel olarak içerik kalitesi problemi yaşadığını söylememiz mümkün.

Bazı büyük markalar da negatif etkiyi hissedenler arasındaydı. Markanın bilinirliği ve otoritesi, güncellemenin olumsuz etkilerini yumuşatmaya yetmemiş gibi görünüyor. İçerik kalitesi güncellemesi her Web sitesini eşit düzeyde değerlendirmekte. Tüm bu güncellemeler ve algoritma değişiklikleri ışığında, neden bir site güncellemeden olumlu etkilenmişken diğerinin olumsuz etkilendiği konusunda kesin bir şey söylemek çok mümkün olmasa da, tek bildiğimiz şey içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi kötü olan sayfaların bu olumsuzluğu kendine çektiğidir.

Phantom 4 İle İlgili İzlenimler

Öncelikle her şey içerikle ilgilidir, bir Web sitesini Arama motoru optimizasyonu açısından başarılı yapan ilk şey, sahip olduğu kaliteli içeriktir. Aynı zamanda içerik kalitesi tek başına yeterli bir kriter değildir; içerik
kalitesi, kullanıcı deneyimi ve teknik altyapıyla birlikte bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Bunların dışında;

Reklam ve İçerik Yerleşimi

Çok sayıda reklam içeren sayfalar Phantom gözünde değersiz olarak adledilecek. Çok fazla reklamın kullanıcı deneyimini düşürdüğü bilindiği için bu hataya düşen siteler gerilerde yer alacak. Dijital reklamcılığın yaygınlaştığı günümüzde bu durum elbette markaları zorlayacak ancak içerikle reklamlar birbirine uyumsuz bir yerleşime sahipse ve sayfada reklamlar daha çok yer kaplıyorsa Google, kullanıcının bu web sitesinden fayda sağlayamadığı görüşüne kapılarak siteyi cezalandırma yoluna gidecek.

 

Yinelenen Ve Kopya İçerik

Sadece Panda veya Phantom algoritmalarında değil, her koşulda yapılmaması gereken şey, içeriğin kopyalanması veya yinelenerek sunulmasıdır. Bir başka Web sitesinden alınmış kopya içeriğin veya kendi sitenizde farklı URL’lerde yayınladığınız aynı içeriğin sıralamanızı ve trafiğinizi olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Bu konuda örneğini verebileceğimiz en bilindik isimlerden bir tanesi, Linkedin‘dir. Örnekteki gibi farklı dillerde hizmet veren Linkedin, yinelenen içeriğin yoğun düzeyde varlığını gözlemleyebildiğimiz bir platformdur.

Zayıf İçerik

Kopya ve Yinelenen içeriğin yanında, içerik kalitesine etki eden en büyük faktör zayıf içeriktir. Daha önce de çokça bahsettiğimiz zayıf içerik konusu, bir Web sitesinin bu tür güncellemelerden olumsuz etkilenmesine sebep olan faktörlerin en başında gelmektedir. Zayıf veya gereğinden fazla kısa bir içeriği olan sayfalar, kullanıcıların çok vakit geçirmediği sayfalardır. Ayrıca genellikle arama terimlerine yeterli kadar cevap vermedikleri için zamanla tercih edilmeyeceklerdir. Ek olarak, bir sayfada yüksek olması olması beklenen “HTML / Text” (Kod- metin içerik) oranı, HTML kodlarında ağır basıyorsa, o sayfanın içeriğinin zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Yazılı içeriğinizin HTML kodlarına uygun bir oranda olması çok sağlıklıdır, çünkü arama motorları sitenizin yazılı içeriğini kodlarla birlikte taramaktadır. Eğer çok fazla kod varsa veya kodlar yazılı içeriğe oranla ağır basıyorsa, arama motoru sitenizi taramaktan vazgeçebilir.

Alakasız Anahtar Kelime Kullanımı

Phantom Algoritması güncellemesi kapsamında kullanıcı sorgusuyla eşleşmeyen anahtar kelime kullanımı da eksi puan alacak. Eskiden arama motorları anahtar kelime eşleşme prensibiyle çalıştığından bir sayfada ilgili
ilgisiz yüzlerce anahtar kelimenin olmasını sıkıntı etmiyor ve olumlu değerlendiriyordu. SEO kavramıyla birlikte bu durum rafa kalktı ve hatta 10 kusurlu hareketten biri olarak görüldü. Artık çok az web site alakasız
kelimelerle sizi kendi sitesine çekse de Google bu durumun üstünde hala dikkatle duyuyor. Öyle ki Phantom güncellemesi aradığınız kelimeden alakasız sonuçlar içeren sayfaları kara listesine alıyor.

Tasarım ve Görsellik

Phantom güncellemesinin kullanıcı deneyimini önemsediğini belirttik. Bu deneyime tasarım ve görsellik öğeleri de dahil. Phantom web sitenizi tasarlarken projeye kullanıcı gözünden bakmanızı istiyor. Yani basit navigasyonu olan, menüleri sade, iletişim sayfaları bilgi verici ve içerikleri faydalı siteleri tasarlamanızı istiyorlar. Görsel deneyimi yüksek ve tasarım öğelerinde hız ve orantı arıyorlar.

Phantom 4 algoritma güncellemesi de sitelerinizin ne kadar düzgün tasarlandığına, fotoğraflarınızın kalitesine, görsel öğelerinizin nasıl düzenlendiğine dikkat ediyor. Kullanıcıya her zaman zengin görsellik sunmanızı istiyor.

Çok Sayıda 404 Sayfası

Ne kadar çok 404 sayfanız varsa web siteniz arama motorlarında o kadar çok zor görünür olacaktır. Yani hedef kelimelerinizde sıralamalarda gerilerde yer almanız ve organik trafiğinizi kaybetmeniz muhtemeldir. Bu trafik aynı zamanda linklerinizi de kaybetmenize neden olacaktır. Başka bir siteden verilmiş bir linke tıkladığınızda 404 sayfasıyla karşılaşan kullanıcıların çoğunluğu o sayfayı kapatacak ve farklı kaynaklara yönelecektir.

Kullanıcı Yorumlarından Kaynaklanan Problemler

Bir Web sitesinde sürekli denetlenmesi gereken konulardan biri de kullanıcıların yaptığı yorumlardır. Sitenizde çok sayıda kullanıcı yorumu varsa, hepsini denetlemek ve düzenlemek çok zamanızı alıyor demektir. Phantom Algoritması güncellemesi, bu konudaki denetimsizliği cezalandıracak şekilde şekillendirilmiştir. Sayfanızdaki yorumlar için her ne kadar “noindex” meta etiketi eklemiş olsanız da, yorumlar içerisinde yer alan yoğun düzeyde link “spam” olarak algılanabilir. Özellikle sayfadaki yorum özelliğini kötüye kullanan otomatik yazılımlar da bu soruna yol açar. Eğer yoğun bir denetleme mekanizmasına sahipseniz yorumlarla gelen linkleri kontrol etmeniz, gerekirse silmeniz sağlıklı olacaktır.

Google Phantom Algoritması Güncellemesi Etkileri

Etikelenen sayfaların büyük çoğunluğu önceki Phantom güncellemelerinden de etkilendiği bilinen siteler oldu. Phantom Algoritması güncellemelerinin bilindik etkileri uzun periyotlu dalgalanmalara sebep olan güncellemeler ve sektörel sayfaların güncellenmenin etkisiyle gösterdiği yoyo etkisidir.

Phantom İçerik Kalite Güncellemesiyle İlgili Neler Yapılabilir?

 • Kullanıcılarınızın hareketlerini yakından takip edin. Analytics kullanarak kullanıcının hangi sayfalarda problem yaşadığını ve neyi sevmediğini öğrenin, gerekli düzenlemeleri yapın.
 • Web sitenizdeki 404 sayfalarını ayıklayın ve hataları düzeltin. Ulaşılamayan linkler ve içerikler kullanıcı deneyiminin kalitesini düşürür.
 • Sitedeki reklam sayısı ile içerikler arasında denge kurun. Phantom güncellemesi içerik kalitesini önemsediği için gereksiz reklamlardansa faydalı içerik kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Phantom Güncellemelerinden Etkilenen Siteler

etkilenen siteler

etkilenen siteler

Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi Neler İçeriyor?

 • Karmaşık değerlendirmelere tabi olsa da hazırladığınız içeriğin kalitesine odaklanın.
 • Dalgalanmalar bir kaç hafta boyunca sürebilir.
 • Büyük markalar daima kazananlar ve kaybedenler arasındadır.
 • Domainler daima farklı güncellemelerden olumlu veya olumsuz olarak etkilenir.
 • Etkilenen sayfaların büyük çoğunluğu marka ve kısa anahtar kelimeler ile ilgilidir.
 • Kullanıcılardan sağlanan veriler değerlendirmede önemli rol oynar.

SEO Görünürlüğü ve Organik Trafik

Güncellemelerin gerçek etkisi etkilenen anahtar kelimelere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dalgalanmalardan etkilenen sayfalara sahip site yöneticilerinin değerlendirmelerine bakınca yoğun trafikle alakası olmayan anahtar kelimelerden kaynaklandığı ön plana çıkıyor. Anahtar kelimelerin SEO görünürlüğünde önemli değişiklikler olmasına rağmen trafik açısından bakılınca büyük değişiklikler yoğun trafik almayan anahtar kelimelerden doğrudan etkilendüğü söylenemez. Sayfaların trafik aldığı yer muhakkak önemli ama Phantom Algoritması güncellemeleri öncelikli olarak yüksek hacimli, kısa anahtar kelimeler ve marka anahtar kelimelere yoğunlaşmaktadır.

Phantom Algoritması Hangi Odakta Yoğunlaşıyor?

Son güncellemeye kadar Phantom’un odağını tam olarak söylemek çok mümkün değildi. Beşinci güncelleme ile birlikte sıralamalarda geri gelmeyi sağlayabilmeniz için algoritmanın birkaç tipik özelliğini tanımlama imkanı oldu. Bu özellikler sayfanın değerlendirilmesi esnasında hafif olarak tanımlanacak faktörler olabilir, aynı zamanda tanımlamanın zorluğunun kanıtı da olabilir.

SONUÇ

Marka isimleri ve kısa anahtar kelimeler Google rollercoaster etkisine girdiler. Google, marka ve kısa anahtar kelimeler açısından bakıldığında büyük trafik alan sayfaların alaka düzeyini değerlendirirken gerçekten zorluk
çekiyor gibi görünüyor. Sayfa kalitesini ölçmek için kullanılan değerlendirme parametreleri belirli aralıklarla güncelleniyor, yani etkilenen domainlerin arama motoru görünürlüğünün ciddi dalgalanmalara maruz kalacağı anlamına gelir. İlgili domainlerin organik trafikleri kendileri ile alakalı anahtar kelimelerden etkileniyorsa bu süreç onlar için çok eğlenceli olmayacak. Öte yandan etkilenen pek çok şirketin kendi markalarının yanı sıra etkilenen başka markalara da sahip olması mantıklı değil. Bu durum arama motoru
görünürlüğünde daha yüksek sıralamalara neden olabilir ancak burada alakalı trafik oluşturmak çok olası değil. Google’ın çözmeye çalıştığı muamma bu olabilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir