POSSUM ALGORİTMASI NEDİR?

Google’ın arama sonuçları sayfasını (SERP) yerel işletmelere göre şekillendirmeye başladığı ilk algoritma olarak bilinen Possum, 1 Eylül 2016’da yayınlanmıştır. Panda ve Penguen algoritmaları arasında yer alan bu algoritma sanıldığı gibi Panda’ya da Penguen algoritmasına bağlı bir güncelleme değil, başlı başına bir algoritmadır.

Local Search Marketing-Possum Algoritması

POSSUM İLE BİRLİKTE NELER DEĞİŞTİ?

 

Possum algoritmasından önce Google’da ‘pizza restoranı’ kelimesini arattığınıza, arama sonuçlarında ilk sayfada Dominos Pizza, Pizza Hut gibi markaların web sayfalarını görmeniz mümkünken artık bu sayfalar yerel işletmelerin sayfaları ile yer değiştirdi diyebiliriz.

Possum Algoritmasına göre Serp sonuçları

Bunun bir sonucu olarak da, konum verilerinin alınarak düzenlendiği bir SERP’de büyük firmalar muhakkak SEM çalışması yapmak durumunda kaldı.

Resimde de gördüğünüz gibi, arama sonuçlarında yerel firmalar çıkarken, Dominos Pizza SEM ile sayfanın
başında görünüyor.

Serp Sonuçları

POSSUM SERP’Ü NASIL ŞEKİLLENDİRİYOR?

1)Arama Yapan Kişinin Konumunu Belirler.

Herhangi bir kelime için arama yaptığınızda Google, Possum algoritması ile var olan konumunuza göre yakınınızdaki yerel işletmeleri göz önüne alır.

2)Konum ile Aranan Kelimeleri Birleştirerek En Faydalı Siteleri Getirir.

Google  konum servisiniz ya da IP adresiniz üzerinden konumunuzu belirledikten sonra, size en yakın ayrıca kullanıcılara en çok fayda sağlayan, değerlendirme puanı yüksek olan siteleri bilinmeyen diğer kriterlerine göre de filtreleyerek karşınıza getirir.

İSTANBUL’DA YAPILAN BİR ARAMA: ARABA PAZARI

İstanbul İçin Arama Sonucu

DÜZCE’DE YAPILAN BİR ARAMA: ARABA PAZARI

Düzce İçin Arama Sonucu

SERP ANALİZİ

Aynı konumdan yapılan bir aramada girilen kelimeler başlıkta, daha sonra linkte ve son olarak da arama açıklamasında olup olmama durumuna göre filtrelenerek sıralanır.

Karşılaştırılmış SERP Sonuçları

 


1 yorum

robot.txt Dosyası Nedir - Seo ve İlişkili Konulara Dair · Mayıs 7, 2018 3:14 pm tarihinde

[…] algoritmik yazılım eşliğinde kontrol eder. Bu sayede sitenin arama motorlarına kaydını ve Serp sıralamalarında kaçıncı sırada çıkacağının oluşturur. SEO bazında, arama motoru […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir