RANK BRAIN NEDİR?

Rank Brain arama sorgularını bir insan gibi değerlendirmek için geliştirilmiş yeni bir Google arama algoritmasıdır. İnsan davranışlarını ölçerek taklit etmeye çalışan, sorulan soruları kaydederek mantıklı ve doğru cevaplar vermeyi sağlayan bir yapay zeka altyapısı ile tasarlanmıştır.

RANK BRAIN NELER YAPIYOR?

Google’dan Greg Corrado (Kıdemli Araştırma Görevlisi) birkaç temel noktaya değinerek RankBrain algoritmasını açıklamaya çalışıyor:

  • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanıyor.
  • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışıyor.
  • RankBrain daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışıyor.
  • RankBrain hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebiliyor.
  • Google RankBrain, kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritmasıdır.
  • RankBrain o kadar efektif ki, Google Mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret ediyor.

RANK BRAIN İLE BİRLİKTE NELER DEĞİŞTİ?

Google Rank Brain, gelecekte yapacağımız bir arama sorgusu için daha etkili sonuçlar vermeyi amaçlıyor.

Ayrıca yine bu algoritma, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü haline geldi.

Rank Brain yapılan aramalar arasında bağlantılar kuruyor, aklınıza bile gelmeyecek binlerce değişkeni hesaba katarak insanların düşünme sistemine uygun şekilde en doğru sonucu verebilmek için çalışıyor ve bu da elbette ki SERP’ü büyük ölçüde etkiliyor.

Örneğin siz arama çubuğuna Ankara yazdığınız andan itibaren, sorabileceğiniz soruları hesaplıyor, üstüne üstlük Ankara kelimesi ile bağlantılı olan birçok anahtar kelimeyi toparlıyor (Türkiye gibi) ve hem diğer kullanıcıların hem de sizin önceki aramalarınızı da gözden geçirerek size en doğru sonucu getirmeye çalışıyor.

RANK BRAIN İLE NELER DEĞİŞECEK?

İlk olarak elbette artık arama sonuçlarında çok daha faydalı, SEO tarafında daha gelişmiş siteler ön
sıralarda gözükecek. Ancak buradaki SEO çalışmaları tamamen doğal yollardan yani beyaz şapka
dediğimiz şekilde gerçekleştirilen SEO çalışmalarıdır.

Yapılan her yeni arama ile de kendini katlayarak büyütmeye devam eden Rank Brain, Spam, Black
Hat SEO ve diğer tüm manipülasyonları da çok kısa sürede tespit edebilecek hale gelecek.

Black Hat SEO

RANK BRAIN NE KADAR ETKİLİ?

Google’ın Rank Brain algoritmasının etkili çalışıp çalışmadığını ölçmek için yaptığı bir deney – test sonucu doğrultusunda, Google Search mühendisleri ve Rank Brain yapay zekası karşılaştırılıyor. Yapılan aramalar doğrultusunda listelenen sonuçlarda Rank Brain %80 oranı ile Google Search mühendislerinden çok daha faydalı sonuçları getiriyor.

İşte bu sonuç Rank Brain algoritmasının sadece bir yapay zeka altyapısı ile çalışmasından değil, ek olarak makine öğrenimine de sahip olmasından kaynaklanıyor.

MAKİNE ÖĞRENİMİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

  • Yandaki infografiğe göre günde yaklaşık olarak 3.5 milyar arama yapılıyor. Bu aramaların sadece %15’ine yetişebilen Rank Brain, yine bu aramalar arasında matematiksel bir bağ kuruyor.
  • Tıklanan her sonuca göre, insan beyninin nasıl karar verdiğini değerlendiriyor. Özellikle daha önce hiç sorulmamış olan sorulardan beslenerek büyüyor. Mevsimsel değişiklikler, aylar, hafta içi ya da hafta sonunda yapılan aramaları bile binlerce değişkene göre değerlendiriyor ve bir insanın nasıl düşündüğünü anlamaya çalışıyor.
  • Her gün dünyanın her yerinden kadın ya da erkek her bireyin yaptığı işlemlere ve mause sıcaklık haritalarına kısacası müthiş bir big dataya sahip olan üstüne üstlük makine öğrenimi yapan bir yapay zeka düşünün, gelişmek çok kolay olacaktır. İşte Rank Brain’de müthiş bir hızla gelişiyor. Çok yakın bir sürede ise manipülasyonların ve spamların, tespit edebilir duruma gelmesini sağlayacak ve büyümeye hiç ara vermeden devam edecek.

BigData

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir