TrustRank

Trustrank nedir ?

Trustrank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından spama karşı mücadele için kullanılmak üzere geliştirilen bir link analiz tekniğidir. İsminden anlaşılabileceği gibi Trustrank (‘Trust’ – ‘rank’) Güven rütbesi yani sitenin güvenilirlik puanı/derecesidir. Google 2007 yılının ilk çeyreğinde algoritmasını Pagerank değeri üzerine kurarak arama sonuçlarını Pagerank değerine göre listelemekteydi. Pagerank değerinin arama sonuçlarını belirlemesindeki etkisi büyüktü diyebiliriz. Webmasterların Pagerank algoritmasını kaliteli – kalitesiz hatta binlerce backlink ile manipüle etmesi ile birlikte Google algoritmasında değişiklik yaptı ve Trustrank değerini sisteme dahil etti.

Trustrank Nasıl Çalışır ?

Turstrank algoritması backlinkler üzerinden geliştirilmiş bir algoritmadır. Bu algoritma google editörleri 1. derecede güvenilir siteleri belirler ve bu sitelere kök site denir. Kök sitelerden yapılan link çıkışlarına göre diğer internet sitelerine puan verilir. Bu puan güvenilirlik puanı yani Trustrank’dır.

Kök sitenin link puanı 10 üzerinden 10 iken kök siteden link alan sitenin başka bir siteye vereceği link puanı 9 olur ve Trustrank sistemi böyle çalışır.

Trustrank Puanlama Tarzı

Trustrank’ta her zaman iyi siteler iyi sitelere link verirken, kötü sitelerde kötü sitelere link verir mantığı uygulanır. Bu mantık çok kötü olsa da maalesef uygulanmakta. Web sitesinde ki yada sayfadaki linkler ona verilmekte olan linkler ile kesinlikle doğru orantılıdır.

Puanlama da ise en önemli olay link bir siteden çıkarken o sitenin almış olduğu puandan daha az bir puan ile kesinlikle çıkış yapar. Yani A sitesinin puanı 10 iken A’nın link vermiş olduğu B sitesinin Trustrank ise 9 puandır. Elbette bu B sitesinin link verdiği C sitesinin de puanı 8 olarak sürer ve gider.

Trustrank

Trustrank Nasıl Kullanılır?

Trustrank ın yarısı insan yarısı botlarla idare edilmektedir, ancak bunun kriterleri nelerdir?

Kök Siteler

Kök siteler editörler tarafından seçilir. Bu siteler çok güvenilirdir. Örneğin; Apple.com, Blogger.com, Wikipedia.org gibi siteler kök sitelerdir. Bu kök siteler her link verdiğinde 100 puanlık bir link verirler. Siz bu sitlerden link alırsanız sizde her gönderdiğiniz link te 90 puanlık link göndermiş olursunuz.

Özgün İçerik

Trustrank ın ik görevi özgün içerikleri bulmak ve öne çıkarmak olduğundan bu kriter çok önemlidir. Artık özgün içerikli siteler daha üst sıralara çıkabilecek.

Domain Yaşı

Bu kriterde şöyle ki; 1 senelik siteyle 5 senelik site bir tutulmuyor. 5 senelik site daha güvenilir olduğundan o daha önde olacaktır.

Ziyaretçi Sadakati

Siz yanlışlıkla spam bir siteye girdiniz diyelim, bir daha o siteye girmezsiniz. Ancak beğendiğiniz bir siteye tekrar tekrar girseniz arama motorları sizin güvenilir bir site olduğunuzu düşünür.

Site Tasarımı

Eğer site tasarımın güncel kriterle uyuyorsa ve başka bir siteden kopyala yapıştır yapmadıysanız bu kriter siz de var demektir.

Site Kodlaması

Arama motorları içi hatalarla dolu bir siteyi sevmezler buna dikkat edilmeli. Ve botların siteleri kolay indexlemesi için link yapısının da düzgün olması gerekir.

Domain Kiralama Süresi

Spam siteleri 2 yıllıktan fazla domain kiralamazlar ancak 5 yıllık kiralanmış domain arama motorlarına şunu çağrıştırır; bu site 5 yıl daha hizmet verecek. Bu da size bir artı puandır.

Backlink Faktörü

Trustrank backlinke de önem verir. Ancak siteyle alakalı bir siteden gelen backlink’e önem verir. Yani her böyle siteden gelen backlink siteyi daha da güvenilir hale getirir.

Site Güncelliği

Siteniz düzenli bir şekilde güncellenmez ise arama motorlarını gözünden düşersiniz. Sitenizi düzenli ve sık aralıklarla güncelleyin.

Sitede Kullanılan Dil

Resmi olarak doğrulanmasa da ileride kullanılan dilin düzgünlüğü ve imla kurallarına ne kadar uyulduğu otomatik olarak kontrol edilir.

TrustRank Değeri Nasıl Yükseltilir ?

Sayfanın Yaşı : Eski siteler daha güvenilir kabul edilmektedirler. Büyük bir projeniz varsa bir sayfa satın alıp onun üzerinde yeni site kurmayı bir alternatif olarak kabul edebilirsiniz. Bu siteye göre trafik açısından farklılıklar sağlayacaktır.

Kullanıcı Sözleşmesi ve İletişim Bilgileri : Bir site’nin fiziksel adresi olan bir şirkete bağlı olması güvenilirliğini arttıracaktır. Google bunları özellikle ingilizce sitelerde ayırt edebilmektedir.

Sayfaya Gelen Linkler : .edu, .gov gibi uzatmalı sitelerden sitenize gelen linkler varsa bu hem pagerankinizi yükseltmekte hemde trustrank oluşumuna katkı sağlayacaktır.

Hosting : Servisinizin iyi olması ve çoğunlukla sayfanın hızlı yüklenir olması önemlidir.

Kopya Olmayan İçerik : Diğer sayfalardan kopyalanmış içerik ne sıklıkta kullanıldığına göre sitenize zarar verebilir.

SSL Certificate :  E-ticaret ile uğraşan siteler için SSL sertifikası gerekmektedir. Sitenizden satış yapmıyor olsanız bile sadece formlarınız için bu sertifikadan alabilirsiniz.

Alanadı’nın Ne Kadar Süre İçin Kayıtlı Olduğu : Sitenizin alanadı ücretini 10 sene için ödeyebilirsiniz. Bir spam sitesi bu kadar süre için ödeme yapmayacaktır.

Sayfaya Gelen Linklerin Yaşı : Sayfanıza gelen linkler zaman içinde daha değerli olmaktadırlar. Bu yüzden kalıcı linkler yaratmaya bakın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir