Black Hat Seo Nedir ?

Black Hat Seo, uygun olmayan, yasa dışı ve organik olmayan yöntemlerle web sitelerin arama sonuçlarındaki varlığını iyileştirmeye yönelik yapılan Seo çalışmalarının adıdır. Black Hat Seo arama motorları tarafından hoş karşılanmayan yöntemleri kullanmaktadır.

Adından da anlayabileceğimiz gibi Siyah Şapka olarak adlandırılır. Google tarafından tavsiye edilmeyen ve yapılması takdirde uygulanan sitede kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi uygulamalar sonucunda google ve çeşitli arama motorlarında kısa vade de işe yaramış görünse de uzun vade de kalıcı sorunlara yer açacaktır.

Black Hat Seo

Black Hat Seo Çeşitleri

Bu sistem ikiye ayrılır; Site içi ve site dışı. Site içi Seo da fark etmediğimiz hatalar, Site dışı Seo da çoğunlukla rakip sitelere ait yapılan düşme yada kısa süreli ön sayfalara yükselme olarak değerlendirebiliriz.

Site İçi: 

Mantığında yatan anasayfa üzerinde yapmış olduğumuz gereksiz ve aşırı bağlantılar, fazla kullanılmış etiketler, link çıkışlarının kötü olması ve anlamsız kodlardan oluşan farklı kodlama yapılarıdır.

Site Dışı:

Bunun mantığında ise farklı web sitelerinden anasayfaya ya da anahtar kelimeye ya da farklı kelimelerde yapılan, asıl siteye binlerce link vererek sandbox ya da filtre cezasına maruz kalmasına sebep olan içerikler yer alır.

Black Hat SEO Kurtulma Yolları

İlk önce site içerisinde yer alan bağlantıları, kaynak kodları ve anasayfa da uzun uzaya devam eden sayfalardan kurtulmak gerekir.

Etiket bulutu varsa kaldırın ve sitenizde yayınlayacağınız yazıların özgün olmasına dikkat edin.

Site dışında ise yapabileceğimiz tek şey mevcut; Google WebMaster Tools üzerinden bağlantıları reddetme içerikli hizmetten yararlanabiliriz.

Bu hizmette sizlere sunulan şey size bağlantı verilen adresler eğer sitenize zarar verici içerikte ve sınırsız bağlantı şeklindeyse not defteri(txt) halinde Google servisine upload ederek istemediğiniz bağlantıları reddetmekten geçiyor.

Cloaking ile ilgili bilgi almak isteyenler buraya tıklayarak yazıya ulaşabilir.


1 yorum

Cloaking(Gizleme) Yöntemi Nedir?Bu Neden Seo'da Yapılmamalıdır? · Nisan 27, 2018 10:01 am tarihinde

[…] daha  ki yazımızda  görüşmek üzere….Blackhack ile ilgili  bilgi almak isterseniz buraya […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir