Nedir?

Google Dalgalanması; arama motorunda kararsız web sitelerinin sürekli sıralamada yer değiştirmesi anlamında kullanılmaktadır. Google belli zaman aralıklarıyla güncellemeler gerçekleştirir. Bu güncellemeler algoritmaya dayalı güncellemelerdir. Bu güncellemeler belli aralıklarla olur ancak tam vaktini kimse bilmez. Güncellemeler gerçekleşmeden önce ve gerçekleşirken Google Dalgalanmaları dediğimiz olay gerçekleşir. Google sonuçlarında bulunan sitelerin sıralaması ani değişikliklere maruz kalır. Bir site 1. Sıradayken bir anda sonuçlardan kaybolabilir. Bu dalgalanma sırasında sitenizin yer değişiklikleri genel olarak kalıcı değildir. Site eski yerine gelir veya gelmez bu konuda da garanti verilemez. Bu dalgalanmalar ufak çaplıdır bu yüzden sıralamada büyük kayıplar yaşanacağı genel olarak düşünülmez. Ancak bildiğiniz gibi büyük çaplı güncellemelerde dalgalanmalar sonucunda sıralamada kayıp yaşayanlar olduğu gibi, Google cezalarına tabii tutulanlar da vardır. Bu yüzden Google algoritmasını anlamak ve başarılı olmak için onun gibi düşünmelisiniz. “Web Tasarım” kelimesinde dalgalanma varsa “SEO” kelimesinde de vardır. Kelime bazlı dalgalanma olması mümkün değildir. Dalgalanma sonrası sıra kaybınız kalıcıysa yaptığınız bir hata var ve Google sizi gerilere atmış demektir. Google Dalgalanmaları ve Google Güncellemelerinin analizleri www.mozcast.com ‘da yayınlanmaktadır.

Google Dalgalanması

GOOGLE DALGALANMASI SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Sitesi kaybolan webmaster öncelikle sakin olarak hareket etmeli ve ani karar almamalıdır. Öncelikle aramadan kaybolmanın mahiyeti incelenerek kelime bazlı mı yoksa tüm siteyi etkileyen bir durum mu bu tespit edilmelidir. Panikleyip, yaptığınız Seo çalışmalarını durdurmamalısınız. Aksi halde rakiplerinizden geri kalabilirsiniz. Sitenizin geri düşmesi sonucunda Seo çalışmalarınızı hızlandırmamalısınız, yaptığınız çalışmalara aynı hızda devam etmelisiniz. Aksi taktirde Google manipüle ettiğinizi düşünebilir. Ve geçici olan düşüşünüz kalıcı hale gelebilir.

Sonuç olarak;

Google dalgalanmasından sonra yapılabilecek pek bir şey yoktur. Dalgalanma öncesi web sitenizde ne yapıyorsanız o işlemlere devam etmelisiniz.

Dalgalanma

GOOGLE DALGALANMALARINDAN KORUNMA YOLU?

Seo çalışmanız ne kadar güçlü olursa olsun, web siteniz ne kadar kapsamlı olursa olsun dalgalanmalardan etkilenmeyeceğinizin hiçbir garantisi yoktur. Dolayısıyla bir korunma yolu da yoktur.

robot.txt yazıma dilerseniz buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir