Isı Haritası

Web sayfası üzerinde kullanıcıların en çok nerelere tıkladığını incelemek için kullanılan sayfa analiz yöntemidir. Kullanıcının nereye tıkladığı, nerede durduğu ve sayfa hareketleri bu yöntemle analiz edilir. Rakiplerin bir tık önüne geçmek için yapılacak şeylerden biri de ısı haritası yöntemidir.

Isı Haritası

Mağazanıza yerleştireceğiniz bir kamerayla müşterilerinizin hareketlerinden de oluşturulabilir. Bu sayede mağazanızın nerelerinin daha popüler olduğunu saptayıp daha fazla satma istediğiniz ürünlerinizi bu alanlara yerleştirip sonuçları karşılaştırabilirsiniz.

Web Sitenizde Isı Haritalarını Nasıl Kullanırsınız?

Web sitelerine giren kullanıcıların yapmış oldukları iki hareket mevcuttur. Biri fare hareketleridir, diğeri ise scroll hareketleridir. Fare ile nerelere tıkladıklarını hatta hangi alanların üzerinde fareyi gezdirdiklerini kaydedebilirsiniz. Aynı durum scroll içinde geçerlidir. Kullanıcıların sayfanızı scroll ile aşağı yukarı kaydırışlarını, ne kadar kaydırdıklarını da kaydedebilirsiniz.

Isı haritasını yorumlayarak kullanıcıların yoğunluk gösterdiği alanlara, sayfanızda öne çıkarabileceğiniz içerikleri ekleyerek daha fazla geri dönüşlerde bulunabilirsiniz. Kullanıcı hareketleri sürekli değişiklik gösterdiğinden ötürü bu işlemleri belirli aralıklarla yenilemelisiniz.

Isı Haritasının Genel Faydaları

En önemli özelliklerinden bir tanesi grafiklerin çok kısa sürelerde ekrana düşmesi ve raporların hep yeni olması sizlere anlık kararlar verirken ve olası tasarım hatalarınızda en kısa zamanda eskiye dönmenizi ve yenilemeniz açısından kolaylık sağlamaktadır. Bir çok veri analiz servisi karışık ve fazla sayıda bilgi oluşturarak müşterilerine en doğru bilgileri verdiklerini iddia etmektedirler. Fakat çok fazla bilgi her zaman iş görmemekle birlikte bilgileri analiz ederken zaman kaybına ve karmaşıklığa yol açabilmektedir. Isı haritası sizlere gerekli olan bilgileri süzgeçten geçirerek anlık olarak bilgileri sunmaktadır.

Isı haritası servisi sitenizde bilgi seviyesinin yeterli olup olmadığı hakkında sizlere fikir vermektedir. Örneğin sayfada sitenize uğrayan kullanıcılar geniş bir kaydırma alanında geziyorsa bunun sebebi sayfada bir bilgi aradıklarını, bulamadıklarını veya asıl bilginin ölü noktalarda olduğunu göstermektedir.

Kısaca sizlere sitenizin en verimli şekilde kullanılması için bilgi ve veriler sunmaktadır. Yaptığınız hataları göstererek çok daha iyi pazarlama planları oluşturmanızı ve müşterilerinizin sıkılmadan gerek duyduğu bilgilere çok daha rahat ulaşmalarını sağlamaktadır.

Isı Haritası Servisi : Yandex Metrica

Yandex Metrica, sitelere yapılan ziyaretlerin ve ziyaretçilerin sitedeki davranışlarının analizi için kullanılan ücretsiz bir araçtır. Özellikle ısı haritası bölümü oldukça başarılı istatistikler ve veriler sunar. Yandex Metrica platformundan sayaç eklenerek sitenizi izlemeye alabilir ve ısı haritalarına ulaşabilirsiniz.

Tıklama Haritası

Isı Haritası: Sıcak renkler sık tıklamaları, soğuk renkler ise seyrek tıklamaları göstermektedir.

Monokrom Haritası: Renk yoğunluğu, belirli noktalardaki tıklama sıklığına karşılık gelmektedir.

Bağlantılara ve Tuşlara Göre Tıklamalar: Bu modda, bağlantı ya da buton olmayan öğelerin tıklanması haritaya yansımaz.

Şeffaflık Haritası: Bu modda, tıklama haritası “sis örtüsü” gibi görünür, daha çok tıklanan öğeler bu “sisin” içinde daha kolay belli olur.

Öğe Haritası: Bu modda site sayfasının tüm öğeleri haritaya yansır.

Yandex Metrica benzeri özellikler sunan Google Analytics yazımıza bakınmanızı öneririm.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir