Rakip Analizi

SEO çalışmaları(Rakip Analizi) yaparken rakip firmaların çalışmalarını incelemek ve SEO stratejilerini bu analizler doğrultusunda yapmanız firmanız için oldukça önemlidir. Sadece kendi sitenizde yaptığınız çalışmalar, arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yeterli değildir, aynı zamanda rakip firmaların çalışmalarından da haberdar olunmalıdır.

Neden Rakip Analizi

Rakip firmaların çalışmalarını yakından takip etmek, onların SEO alanında neler yaptığını öğrenmek ve rakip firmaların hem ürünler hem de içerik çalışmalarında hangi anahtar kelimeler üzerine yoğunlaştığını görmek için rakip analizlerinin yapılması gerekiyor. Onların başarılı olduğu ya da yer almadığı anahtar kelimeleri de bu şekilde bulabilirsiniz.

Böylelikle, onların henüz yatırım yapmadığı anahtar kelime grupları üzerinde çalışarak, bu alanlarda onların önüne geçebilirsiniz. Rakip analizi sayesinde onların alan adı otoritelerini ve sayfa güçlerini de görerek, rekabette nasıl bir yerde olduğunuzu da öğrenebilirsiniz. Birçok alanda olduğu gibi SEO’da da rakip analizi yapmak, işiniz için stratejiler geliştirme konusunda size yardımcı olacaktır.

RAKİP ANALİZİ NASIL YAPILIR?

  • SEO rakiplerinizi bulun,
  • Rakiplerinizin sitelerini ziyaret edin ve bu siteleri analiz edin,
  • Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri analiz edin,
  • Rakiplerinizin backlinklerini kontrol edin,
  • Diğer SEO faktörlerini kontrol edin,
  • Rakiplerinizin sosyal medyadaki varlığını değerlendirin,
  • Rakiplerinizin PPC (Tıklama başına ödeme) reklamlarını analiz edin.

SEO Rakiplerinizi Bulun

Eğer rakiplerinizin kim olduğunu bilmiyorsanız onları analiz edemezsiniz. Rakiplerinizi tanımlamanız reel iş dünyasında kolaydır. Reel dünyada rakipleriniz mağazaları ve şirket binaları ile oradadırlar. Onları kolayca tanımlarsınız. Fakat online dünyada rakiplerinizi tanımlamanız çok da kolay olmayabilir.

Temel olarak rakipleriniz önemli anahtar kelimelerinizi veya uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi (long tail keywords) yazdığınızda arama sonuçlarında üst sıralarda olanlardır. Rakiplerinizin listesi uzayıp gidebilir. Bu listede en yukarıda olanları rakipleriniz olarak kabul edebilirsiniz.

Rakiplerinizin Sitelerini Ziyaret Edin Ve Bu Siteleri Analiz Edin

Rakiplerinizi tanımlamanızı takip eden adım onların sitelerini ziyaret ederek analiz etmektir.  Eğer rakiplerinizin siteleri profesyonel olarak tasarlanmışsa, çok miktarda içeriğe sahipse, içerikleri kaliteli ise, statik veya dinamik URL kullanıyorlarsa rakiplerinizi izliyor olmanız önemlidir.

Bu türde basit bir inceleme rakiplerinizin Web’deki varlıklarının ne kadar profesyonel olduğu hakkında size birçok bilgi verecektir. Bu bilgi aynı zamanda rakiplerinizin arama motorlarındaki sıralamalarının nedenleri hakkında açıklayıcı olacaktır.

Rakiplerinizin Kullandığı Anahtar Kelimeleri Analiz Edin

Anahtar kelimeler, SEO başarısı elde etmede her zaman için en önemli faktör olmuştur. Dolayısıyla rakipleriniz anahtar kelimeleri doğru olarak kullanıyorsa arama sonucu sıralamasında daha iyi bir konumda olacaklarını tahmin edebilirsiniz.

http://smallseotools.com/website-keywords-suggestions-tool/

Ayrıca rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelerinin sıklığını da kontrol etmelisiniz.

http://tools.seochat.com/tools/page-keyword-cloud-generator/

Rakiplerinizin Backlinklerini Kontrol Edin

Backlinkler iyi SEO sıralamasının bir diğer bel kemiğini oluşturmaktadır. İşte bu yüzden rakiplerinizin backlinklerini etraflıca incelemeniz gerekir. Sayılarına, kaynaklarına ve bağlayıcı tekslerine vs. bakılmalıdır. Rakiplerinizin bağlantılarından kendiniz için fikirler de elde edebilirsiniz.

Rakip Analizi

Backlink Analiz Araçları

Rank Signals

Diğer SEO Faktörlerini Kontrol Edin

Anahtar kelimeler ve backlinkler önemlidir fakat her şey değillerdir. Bunlardan başka rakiplerinizin sayfa olarak önemi gösteren Google’daki Page Ranklerini de kontrol etmelisiniz. Rakiplerinize ait sitelerin arama motorlarında indekslenen sayfa sayıları da önemlidir ve kontrol edilmelidir. Bunların yanında Offpage SEO ve Onpage SEO’ya da dikkat edilmelidir.

Rakiplerinizin Sosyal Medyadaki Varlığını Değerlendirin

Sosyal medya internet trafiğinin bir siteye akmasını sağlayan önemli bir işleve sahiptir. Bu yüzden rakiplerinizin sosyal medyadaki varlıklarını kontrol etmeniz önemlidir. Fakat, bu kontrolü yapmak ne yazık ki kolay değildir. Yine de sosyal imleme sitelerinden araştırmaya başlanmalıdır.

Rakiplerinizin bu sitelerde postlarının olup olmadığına ve ne kadar popüler olduklarına bakınız. Twitter, Facebook ve İnstegram büyük internet trafiği kaynaklarıdır. Dolayısıyla buralarda rakiplerinizin, varsa eğer, profillerini incelemeniz bu konuda size fikir verecektir.

Rakiplerinizin PPC (Tıklama Başına Ödeme) Reklamlarını Analiz Edin

Birçok işletme, PPC reklamlarının kaliteli trafiği SEO’ya göre daha ucuz ve etkin bir şekilde çektiğinin farkına varmıştır. Google Adwords, PPC reklamları için tercih edilen bir uygulamadır. Google haricinde bu türden PPC reklamının verileceği kaynaklar olsa da Google bu konuda son derece ileridir ve rakiplerinizin reklamlarına kıyasla size ait reklamların ne kadar iyi çalıştığını gösteren Analyze Competition aracını sunmaktadır.

Rakiplerinizi izlemek asla bitmeyecek bir çabadır. Fakat çevrenizdeki dünya hakkında fikirsiz kalmamak için zamanınızı harcamalı ve analizlerinizi yapmalısınız. Rekabette rakiplerinizi geçemeseniz bile kesinlikle onlardan öğrenecekleriniz olacaktır. Bu da SEO çabalarınızın daha verimli olmasını sağlayacaktır.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir