WordPress Eklentileri , Kullanım Örnekleri ve Diğer Araçlar

WordPress Eklenti (Plug-in) Sayfasında En Çok İndirilen Eklentiler

WordPress Etkileşim Şeması

WordPress Etkileşim Şeması

Plugin(eklenti), genel itibariyle programlarda hızlı işlemler yapmamızı sağlayan eklentilerdir. WordPress
yazılımında, içinde dahili olarak gelmeyen birçok özelliği çalıştırabilmek için eklentilere ihtiyaç duyulmaktadır.
Bazı ücretli temalarda paket halinde tema içinde eklentileri bulunmasına rağmen, bazı temalarda ise dışardan yada wordpress paneli üzerinden yükleme gerçekleştirilebilir.

WordPress açık kaynak kodlu bir web yazılımıdır. İsteyen herkes plug-in geliştirebilir ve WordPress topluluğuna yükleyerek katkıda bulunabilir.

All in One SEO Pack: WordPress tabanlı sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) için gelişmiş seçenekler sunuyor.
Akismet: Yorumların spam olup olmadığını kontrol etmeye yarıyor ve yönetici ekranından bunların yönetilmesini sağlıyor.
Google XML Sitemaps: Arama motorlarınızın sitenizi daha iyi indekslemesini sağlamak için, özel bir XML site haritası oluşturuyor.
Contact Form 7: Ajax tabanlı, CAPTCHA desteğine sahip bir iletişim formu eklentisi olan Contact Form 7, tek bir site üzerinde birden
fazla iletişim formu oluşturmanıza da olanak sağlıyor.
WP Super Cache: Dinamik WordPress sitenizdeki sayfaların statik birer HTML’e dönüştüren eklenti, bu işlemin ardından ziyaretçilerinize PHP sayfası yerine HTML versiyonunu göstererek hem sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlıyor, hem de sunucu kaynaklarını daha verimli kullanmanıza yardımcı oluyor.
Google Analytics for WordPress: Sitenizin istatistiklerini Google Analytics ile ölçümlüyorsanız bu eklenti sayesnde Google Analytics’i sitenize en pratik şekilde entegre edebilirsiniz.

WordPress Eklenti (Plug-in) Sayfasında En Çok İndirilen Eklentiler

WP Touch: Mobil cihazların giderek yaygınlaşması ile birlikte WordPress sitelerin de sadece bilgisayarlarda görüntülenebilir olması yeterli olmamaya başladı. WP Touch var olan WordPress siteleri mobil uyumlu hale getirmek için en çok tercih edilen eklentilerin başında geliyor. (Temanızda dahili olarak gelmiyor ise.)
JetPack by WordPress.com: Pek çok farklı özelliği ile kendi barındırdığınız (self-hosted) WordPress sitenizi bulut bilişimden faydalanarak güçlendirmek için kullanılabilecek son derece faydalı bir eklenti. Tüm özelliklerine bu yazıda yer vermek mümkün değil, o yüzden eklenti sayfasına göz atmanızda fayda olabilir.
WP Page Navi: WordPress sayfalarının alt kısımlarında yer alan diğer sayfalara geçiş için kullanılan yapıyı kişileştirerek, daha şık bir hale sokan ufak ama faydalı bir eklenti.
WordPress SEO by Yoast: WordPress sitelerinin arama motoru optimizasyonu (SEO) geliştirmek için en çok tercih edilen eklentilerden biri.
Share Buttons by Lockerz: WordPress içeriğinize e-posta dışında 100’ün üzerinde sosyal ağda paylaşma seçeneği eklemenizi sağlar.

WordPress Eklenti (Plug-in) Sayfasında En Çok İndirilen Eklentiler

WP e-Commerce: WordPress sitenize ürünlerinizi satmanızı sağlayacak bir alışveriş sepeti eklemek için kullanabileceğiniz bir eklenti.
Google Analyticator: Site istatistiklerinizi ölçümlemeniz için kullanabileceğiniz Google Analytics kodunu sitenize pratik bir şekilde yerleştirmenizi sağlayan bu eklenti, aynı zamanda verilerini WordPress yönetim panelinden kolayca izlemenize de olanak veriyor.
Yet Another Related Posts Plugin: Var olan bir yazı ile ilgili diğer konuları, farklı kriterlere göre hesaplayarak yazıların yer aldığı sayfaya eklemenizi sağlayan bir eklenti.
Tiny MCE Advanced: WordPress’in içerik giriş alanını zenginleştirmek ve size daha çok seçenek sunmak için geliştirilmiş 16 farklı eklentiyi içeren bir eklenti paketi.
Sociable:  Ziyaretçilerin sitenizdeki içeriği sosyal ağlarda kolaylıkla paylaşması için seçenekler sunmanızı sağlayan diğer bir popüler eklenti.

WordPress Eklenti (Plug-in) Sayfasında En Çok İndirilen Eklentiler

Really Simple CAPTCHA: Özellikle Contact Form 7 için geliştirilmiş bir güvenlik doğrulama (CAPTCHA) eklentisi olan Really Simple CAPTCHA’yı, doğrulama ihtiyacına sahip farklı eklentiler ile birlikte de kullanabilirsiniz.
GTrans: Sitenizi Google Tercüme ile pratik bir şekilde çok dilli hale getirmek için kullanabileceğiniz bir eklenti.
WP to Twitter: Sitenizdeki yeni yazıları otomatik olarak Twitter’da paylaşmanızı sağlayan WP Tweets Pro eklentisinin ücretsiz ama kullanışlı bir sürümü.
Broken Link Checker: Siteniz genişledikçe var olan bağlantıların tamamının halen çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de giderek zorlaşır. Broken Link Checker bu işlemi sizin için yapıyor ve eğer varsa bozuk linkleri size haber veriyor.
Add This: Kullanıcılarınıza sitenizin içeriğindeki yazıları 330 popüler sosyal ağ servisinde paylaşma seçeneğini sunmanızı sağlayan bir eklenti.
W3 Total Cache: Sitenizin daha performanslı çalışmasını sağlamak için cache özelliği sunan bu eklenti, bu sayede kullanıcı tecrübesini de artırmayı hedefliyor.
Smart YouTube Pro: Bu eklenti Youtube videolarını ve video listelerini sitenizin farklı alanlarına kolay bir şekilde eklemenizi sağlıyor.
Re-Direction: Sitenizde 301 yönlendirmelerini yönetmenizi ve 404 sayfa bulunamadı hatalarını takip etmenizi sağlayan bir eklenti. Özellikle karmaşık yapılara sahip web siteleri için oldukça önemli hale gelebiliyor.
WP Polls: Şablon ve CSS desteği ile geniş kişiselleştirme imkanlarına sahip, zengin seçenekler sunan bir anket eklentisi.

Jetpack

Jetpack

Jetpack eklentisinin en baskın özellikleri arasında;
 Sitede ve mobil platformda hız artışı sağlama ve performans iyileştirmeleri,
 Ziyaretçi istatistiği,
 İletişim Formu,
 Sosyal Medya Bağlantıları ve Paylaşım Butonları,
 Daha etkili ve basit kullanımlı widget desteği,
Gibi özellikleri ayrı ayrı eklenti kurmadan wordpress sitemizi bu eklenti sayesinde özelleştirebiliriz.

ALL IN ONE SEO PACK

All in One SEO Pack

ALL IN ONE SEO PACK Ayarları

 

 

Bu şekilde kaydedilen bir iletişim
sayfası bir süre sonra Google’da
indexlenerek aşağıdaki görseldeki
gibi gözükmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir